Напаѓач отворил оган и повредил полицаец во Мекенхајм, град во западна Германија, близу Бон.

Според соопштението на локалната полиција, полицајците биле повикани по пријава за лице кое хаотично пукало на улицата.

Кога тие пристигнале на местото, напаѓачот почнал да пука кон полицајците кои се приближувале, ранувајќи еден од нив, кој подоцна бил хоспитализиран. Во престрелката напаѓачот бил убиен.

Во моментов нема информации за други жртви.

Полицијата во Бон отвори истрага за инцидентот. Идентитетот и можните мотиви на криминалецот сè уште не се утврдени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.