Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата ја евакуирала полицијата, а се трага по напаѓачот, кој е во бегство.

На местото на инцидентот пристигна и специјална полиција. Претходно полицијата соопшти дека четворица луѓе се убиени,, а двајца тешко ранети, но бројот на мртвите порасна на шест.

Полициската интервенција се уште е во тек. За жал, во нападот убиени се повеќе луѓе. Нема да коментирам детали. Полицијата работи се што може за да ја реши оваа ситуација, рекол чешкиот министер за внатрешни работи, Јан Хамацек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.