Еден човек е приведен, а две лица се повредени по извештаите за огнени истрели во близина на колеџ во западен Сасекс во Англија.

Се смета дека ниту еден од повредените не е сериозно повреден во инцидентот, што се случи во близина на колеџот Краули. Би-Би-Си појаснува дека повредите не се огнено оружје.

Полицијата во Сасекс соопшти дека добила „повеќе повици“ веднаш по 15 часот попладне и дека вработените и студентите се евакуирани од колеџот.

Улицата кон колеџот е затворена во двата правци, а властите ја повикаа јавноста да се држи настрана од областа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.