Шестгодишно момче е приведено откако намерно ја застрелало својата учителка во американската сојузна држава Вирџинија. Инцидентот се случил во петокот во основно училиште во градот Њупорт Њуз.

Учителката на околу 30 годишна возраст е во животозагрозувачка состојба. Таа е префрлена во локална болница и лекарите внимателно ја следат

Според шефот на полицијата Стив Дру „нејасно е како момчето дошло до пиштолот“, но и дека „инцидентот не се води како случајно пукање“.

Пукањето се случило во училницата за прво одделение по расправија меѓу наставничката и момчето.

Надлежните рекоа дека иако училиштето, во кое има околу 550 ученици, има детектори за метал, учениците биле проверувани по случаен избор и не било прегледано секое дете.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.