Во виенскиот „Австриски центар“, каде што илјадници луѓе секојдневно доаѓаат да ја примат вакцината против коронавирусот, полицијата открила организирана измама, пренесуваат медиумите во регионот.

На противниците на вакцинацијата во овој центар им било овозможено да добијат ковид-пасоши без да примаат вакцини.

„„Неколку црни овци“ се обиделе да се збогатат со фалсификувани потврди за вакцинација, а на противниците на вакцинацијата им биле издавани лажни пасоши за вакцинација. Тоа била организирана акција. Прво зеле пари од луѓето, а подоцна, без да бидат вакцинирани, ги внесувале во системот како имунизирани“, поврдиле од „Австрискиот центар“ за тамошните медиуми.

Според написите, во оваа измама биле вмешани повеќе лица, кои работеле на различни пунктови во процесот на вакцинација.

Во посебни кабини, во пасошите за вакцинација биле внесувани печати со потврдата за вакцинација, пренесуваат агенциите.

Случајот бил откриен бидејќи кај еден администратор биле пронајдени невообичаено голем број вакцини.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.