Епидемијата на корона вирусот е всушност генерална проба за биолошка војска.Ова го тврди еден од најдобрите руски лекари Леонид Рошаљ.

Тој е претседател на руската комора на лекари и човек од најголема доверба на претседателот Путин. Докторот смета дека вирусот е проба да се испита колку здравствениот систем е подготвен за вакви предизвици.

Ова е всушност проба за биолошка војна. Сега само се работи на тоа, а не на тероризам или пак нуклеарна војна. Прашање е колку здравствениот систем е спремен или пак колку сме ние спремни. Мораме да бидеме доволно разуми-изјави Рошаљ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.