Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во интервју за Франс Прес побара од меѓународната заедница да одржи дијалог со талибанците во Авганистан, предупредувајќи дека мора да се избегне „економски колапс“ што може да предизвика смрт на милиони луѓе.

– Мораме да одржуваме дијалог со талибанците, директно афирмирајќи ги нашите принципи – дијалог со чувство на солидарност со авганистанскиот народ, рече тој.

– Наша должност е да покажеме солидарност со луѓето кои страдаат многу и каде милиони ризикуваат да умрат од глад, додаде Гутереш

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.