Првиот брод влезе во пристаништето Мариупол, изјави денеска за руските медиуми претставник на пристаништната администрација.

Бродот МР-3 од типот „Славутич“ влезе во пристаништето и ќе натовари 2,7 илјади тони метал, истакна службеното лице.

Според него, бродот утре ќе заврши со утовар, а в понеделник ќе замине кон Ростов на Дон.

Како што претходно беше соопштено, во пристаништето е извршено деминирање, а бродовите потонати од Украина се отстранети.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.