Норвешка ги идентификуваше првите два случаи на омикрон, соопшти денеска надлежната служба на општината Ојгарден на западниот брег.

Двајца заразени лица беа на патување во Јужна Африка и двајцата моментално се опоравуваат од вирусот, рече градоначалникот Том Георг Индревик.

Норвешка во петокот одлучи да воведе карантин за сите патници кои доаѓаат од Јужна Африка или соседните земји, по слична одлука на соседна Данска и многу други земји ширум светот.

Омикрон предизвика загриженост бидејќи неговите мутации потенцијално би можеле да го намалат ефектот на вакцините, иако ќе бидат потребни недели за ова да биде утврдено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.