Европската унија започна масовна вакцинација против КОВИД-19 за да се спаси од пандемијата што ги уништи економиите и уби повеќе од 1,7 милиони луѓе ширум светот, пишува Ројтерс, додавајќи дека прво ќе се вакцинираат пензионерите и здравствените работници. Надвор од ЕУ, Велика Британија, Швајцарија и Србија веќе започнаа со вакцинирање.

Луѓето се сомневаат

Фала му на Бога, рече Арацели Идалго (96), првата личност во Шпанија вакцинирана против коронавирусот. Идалго, која живее во дом за стари лица во Гвадалахара, недалеку од Мадрид, рече дека вакцинацијата поминала добро и дека не осетила ништо. Во Италија, сериозно погодена од пандемијата, 29-годишната медицинска сестра Клаудија Аливернини е една од трите здравствени работници кои беа на ред за првата доза на вакцина Pfizer / BioNTech.

Ова е почеток на крајот, возбудлив, историски момент, рече Аливернини за болницата Спаланзани во Рим.

Унгарија, Словачка и Германија започнаа вакцинирање ден претходно, а први кои ја примија вакцината беа здравствените работници и пензионерите. Во Германија, вакцинацијата започна наутро на повеќе локации. Во Берлин вакцината ја прими жителка од старечки дом стара 101 година. Мобилниот тим го донесе во домот еден војник од Бундесверот. Во најнаселената германска провинција Северна Рајна-Вестфалија, вакцината најпрво ја прими 95-годишната Ерика Луер во дом за стари лица во Зиген. Швеѓанката Гун-Брит Џонсон (91) беше првата личност во земјата која беше вакцинирана во неделата. Живее во дом за стари лица во Мјолби, 230 километри југозападно од Стокхолм.

Не почувствував ништо, рече таа на телевизискиот пренос во живо од вакцинацијата, додавајќи дека е изненадена што прва е избрана и дека е воодушевена.

Во пресрет на вакцинацијата, шведскиот премиер Стефан Лофвен изјави дека вакцината е „светло во темница“.

ЕУ која брои 450 милиони луѓе склучи договор со низа добавувачи за повеќе од две милијарди дози на вакцина, со цел да се вакцинираат сите возрасни до 2021 година. Но, анкетите покажуваат дека луѓето во земјите од Франција до Полска многу се сомневаат во врска со вакцината, а лидерите на 27 земји со нетрпение ја промовираат вакцината како најголема шанса да го вратат животот во нормала.

Ние ја свртуваме страницата во приказната за една тешка година. Вакцинацијата е траен излез од пандемијата, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.