Едно лице загина денеска при гаснењето шумски пожари во турската провинција Мугла.

Загинатиот е вработен во Турската дирекција за шумарство, пренесува агенцијата Анадолија.

Пожарот изби во шумата во близина на хотел во турското одморалиште Мармарис.

Голем број на пожарникари, како и шест хеликоптери, булдожери и цистерни за вода се борат против пожарот, кој постојано се шири со помош на ветерот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.