Израел отвори автопат во Западен Брег со ѕид на средината, кој треба да го одели израелскиот од палестинскиот сообраќај.

Тоа е прв таков автопат, кој е поделен со бетонски ѕид на кој има ограда од жица.

Израелското Министерство за сообраќај соопшти дека автопатот, кој вклучува безбедносни мерки е „решение и за израелското и за палестинското население“.

Патот ги поврзува еврејската населба Гева Бинјамин со северниот дел на Ерусалим. Квартот Француско брдо е наменет за израелски возила и Палестинци кои имаат дозвола за влез во Ерусалим.

(фото: Yonatan Sindel/Flash90)

Во Западен Брег има и други поделени патишта, но ниту еден нема бариера висока осум метри.

Отворањето на патот е критикуван од организациите за човекови права, Палестинската управа и Палестинската ослободителна организација (ПЛО).

Ова е израелски пример на апархејд и расистичко одвојување какво што некогаш постоеше во Јужна Африка. Секој Израелец кој верува во демократија треба да се срами од новиот пат, истакна членот на Извршниот комитет на ПЛО, Ахмед Маждалани.

 

Претставници на Палестинската управа и организациите за заштита на човекови права наведоа дека патот ја истакнува дискриминацијата кон Палестинците.

Според израелски претставници рутата е наменета за олеснување на застојот во сообраќајот на контролниот пункт на влезот во северен Ерусалим и да ја зајакне врската помеѓу еврејските населби и градот.

Според израелскиот министер за јавна безбедност Гилад Ердан патот е „пример на способноста да се создаде поделен живот помеѓу двата народи“, а да се води сметка за безбедносните предизвици.

Патот почна да се гради во 2005 година, но подолг период беше недовршен.

Израел го освои источен Ерусалим и Западен Брег во војната во 1967 година. Палестинците на тие територии планираат да формираат своја независна држава.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.