Првиот сомнителен случај на варијантата Ковид Омикрон во Германија е откриен кај лице кое неодамна се вратило од Јужна Африка, потврдија властите.
„Омикрон варијантата е веќе присутна во Германија“, објави регионалниот министер за социјални работи Каи Клосе на Твитер.

Оваа нова варијанта на коронавирус за првпат откриена во четвртокот во Јужна Африка, се смета за „загрижувачка“ сметаа од СЗО.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.