Во Пекинг, главниот град на Кина, денес е забележан првиот смртен случај како последица од коронавирусот, јавува државната ТВ станица „CCTV“.

Се работи за 50 годишно лица, кое престојувало во Вухан, заразувајќи се со коронавирус.

„CCTV“ додава дека жртвата била заразена на 22 јануари, пренесе „Ројтерс“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.