Првиот смртен случај по инфекцијата со варијантата омикрон е забележан во Германија, соопшти денеска Институтот Роберт Кох, пренесува ДВ.

Од институтот наведуваат дека се работи за лице на возраст меѓу 60 и 79 години, а досега во Германија се откриени 3.198 случаи на сојот омикрон.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.