Во Турција е потврден прв случај на мајмунски сипаници, соопшти тамошниот министер за здравје, Фахретин Коџа.

Според информациите кои ги соопшти, пациентот има 37 години и има нарушен имуносистем.

Коџа на Твитер напиша дека пациентот е во изолација, а досега не се идентификувани други случаи, пренесе РИА Новости.

Потсети дека оваа болест не се пренесува по воздушен пат, туку со близок физички контакт.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.