Неколку часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија, во автомобил „Смарт“ е пронајдена експлозивна направа.

Полицијата објави дека возилото било паркирано на бројот 2 во улицата Тито Спери во римската област Прати.

Наводно, безбедносните власти биле алармирани од минувачи кои изразиле сомнеж поради жиците што излегуваат од автомобилот.

Областа е евакуирана од безбедносни причини, а со брза интервенција на одделот за експлозивни направи, сите патишта беа блокирани, по што беше пронајден уред кој за среќа не експлодирал.

Натпреварот сепак се игра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.