Трошоците за нерешливиот недостиг на полупроводници се зголемија за повеќе од 90 проценти, поради што производителите на автомобили ќе загубат 210 милијарди долари во 2021 година, според Блумберг.

Ова е најновата мрачна прогноза на консултантската компанија AlixPartners, која предвидува дека оваа година глобалните производители на автомобили ќе продадат 7,7 милиони возила помалку поради кризата со чипови. Износот е речиси двојно повеќе од претходната проценка на загубите од 3,9 милиони американски долари.

И покрај континуираните напори за зајакнување на синџирот на снабдување за производителите на автомобили, кризата со полупроводници се влошува, бидејќи акциите на производителите на автомобили и другите индустрии се намалуваат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.