Советот на Европската унија денеска усвои одлука за продолжување на мандатот на специјалниот претставник за дијалогот Белград – Приштина, и други отворени прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак.

Мандатот му е продолжен за две години до 31 август 2024 година, соопшти Советот.

Лајчак на функцијата беше именуван на 2 април 2020 година на предлог на шефот на дипломатријата на ЕУ, Жозеп Борел со согласност од сите шефови на дипломатии на Унијата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.