При крај се залихите на бензин во главниот град на САД и покрај тоа што најголемата гасоводна мрежа во САД продолжи со снабдување по кибер нападот, а владата ги уверува возачите дека ситуацијата наскоро ќе се нормализира, јавија американските медиуми.

Недостигот на бензин во Вашингтон се зголеми од 79 проценти претходниот ден на 87 проценти, соопшти Гасбади (GasBuddy) компанија за следење на пазарот на гориво. Претседателот Џо Бајден ги увери возачите дека состојбата ќе се врати во нормала до крајот на неделава.

Повеќето држави и реони се местата каде што не запре паничното снабдување со гориво што веројатно е фактор што придонесува за бавно закрепнување (на пазарот), изјави Патрик де Хан од „Гасбади“.

Според него, тоа ќе потрае „неколку недели“.

Шестдневното нарушување на работата на Колонијал пајплајн беше поради најсериозниот кибер напад некогаш забележан, и покажа колку е ранлива критична инфраструктура на САД за кибер криминалците.

Во четвртокот вечерта, тие соопштија дека ја продолжуваат работата на целиот свој систем што ги поврзува рафинериите на Мексиканскиот залив со пазарите на источниот брег. Сепак, масовната паника продолжи и по обновувањето на работата гасоводот, и ги остави празни бензински пумпи во југоисточниот дел на САД, дури и да се наоѓаат во области далеку од гасоводот.

Во време кога се повеќе Американци патуваат со автомобил за да ги олеснат анти-епидемиските мерки, цените на бензините на бензинските пумпи достигнаа рекордни нивоа во последните години. Просечната национална цена достигна нешто над 3 американски долари за галон, најголем пораст од октомври 2014 година, соопшти Американската асоцијација за автомобили.

Околу 70 проценти од бензинските пумпи во Северна Каролина се без гориво, а во Вирџинија, Јужна Каролина и Џорџија се околу 50 проценти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.