Во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад, одекна огромна експлозија, а причината засега е непозната.

Саудиската телевизија „Ал Арабија“ емитуваше извештаи на локалните медиуми за експлозијата и објави снимки од социјалните мрежи на кои се гледа ракетата пресретната над Ријад.

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, која изведува воени дејствија против бунтовниците во Јемен, во саботата објави дека пресретнала и уништила непријателска цел лансирана кон Ријад.

 

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.