Францускиот премиер Едуард Филип денеска даде оставка од функцијата. Со тоа и официјално падна француската влада.

Оставката Филип ја поднесе само неколку дена откако во Франција се одржани локални избори. Тој на изборите повторно е избран за градоначалник на градот Авра.

Филип, кој дојде на местото премиер како градоначалник на Авра е од редовите на партијата од десниот центар Републиканци. Како и претседателот на Франција Емануел Макрон, и Филип потекнува од француската провинција и завршил во елитни училишта.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.