Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, ќе се изолира 10 дена откако тестот за коронавирусот покажа дека е позитивен, по враќањето од Самитот на Европската унија.

Никој од другите 26 лидери на ЕУ кои присуствуваа на самитот во Брисел во четвртокот и петокот не биле во контакт со заразениот премиер на Луксембург, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

Според правилата во Луксембург за спречување на ширење на вирусот, се смета дека близок контакт со заболен од КОВИД-19 е ако се помине повеќе од 15 минути со него на растојание помало од два метра без маска.

Портпарол на Бетел изјави дека тој строго ги следел правилата за време на самитот.

„Нема шеф на држава или владин претставник на списокот на блиски контакти на премиерот“, додаде портпаролот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.