Европската политичка заедница нема да биде алтернатива за членството во Европската унија и нема да биде замена за процесот на проширување – се вели во документот до кој дојде „Јутарњи лист“.

Идејата на Франција е да создаде сеопфатен европски политички форум кој нема да биде замена за ЕУ, Советот на Европа или Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), но ќе овозможи изградба на заедница на сите европски земји, без оглед на за нивниот статус во ЕУ или односите со Европската унија.

Идејата првпат ја претстави претседателот на Франција, Емануел Макрон, пред еден месец, а за неа ќе се разговара на следниот состанок на Европскиот совет на 23 и 24 јуни во Брисел.

Франција веќе испрати нон-пејпер до земјите на ЕУ, каде што ја презентира идејата за создавање „европска политичка заедница“. Јутарњи лист имаше увид во овој француски документ за кој се разговара во ЕУ.

Интересно е што трудот почна да се дискутира само неколку дена пред објавувањето на мислењето на Европската комисија за доделување кандидатски статус за Украина, Молдавија и Грузија.

Се очекува Комисијата да препорача доделување кандидатски статус за Украина, веројатно и за Молдавија, а неизвесно е што ќе одлучи за прашањето за Грузија.

Иако од ЕУ велат дека по барањето на овие земји за членство во ЕУ „ја следеле вообичаената постоечка процедура“, јасно е дека сè поминало многу побрзо и дека се работело за политички мотиви, а помалку за исполнување на вистинските критериуми за членство.

Сепак, пишува „Јутарњи“, процесот на проширување веќе зависи првенствено од политичката волја, а потоа и од формалните услови.

Францускиот нон-пејпер наведува дека се очекува Европскиот совет, кој ќе се состане за една недела во Брисел, да донесе одлука за апликацијата на Украина за членство, но предупредува и на долгото траење на процесот, па затоа предлагаат создавање „Европска политичка заедница оваа година.

– На кое ниво и да достигнеме на овој Европски совет, политиката на проширување, поради барањето за неопходните реформи за пристапување во ЕУ и времетраењето кое нужно е потребно, денес не ја нуди потребната политичка рамка за одговор на итните историски и геополитички потреби кои произлегуваат од војна против Украина и градење на политичко структуирање на нашиот европски континент, се вели во францускиот документ.

Токму ова долго траење на процесот и послужи на Франција како аргумент за предлогот за „европска политичка заедница“ во која сите земји ќе бидат подготвени да споделуваат заеднички демократски вредности и да придонесат за заедничката безбедност, стабилност и просперитет на Европа.

Заедницата би била отворена за сите европски земји, без разлика дали се членки на ЕУ и без разлика на нивните односи со Европската Унија.Земјите на кои најмногу се мисли во дискусиите за овој француски план се земјите од Западен Балкан и оние од источниот блок, но и Велика Британија која ја напушти ЕУ.

Во нон-пејперот се наведува и дека создавањето на оваа заедница ќе помогне и нема да ја спречи интеграцијата во ЕУ на оние земји кои тоа го сакаат.

– Европската политичка заедница нема да биде алтернатива за членството во Европската унија и нема да биде замена за процесот на проширување. За европските земји кои сакаат да се приклучат на ЕУ, напротив, ќе има можност за зајакнување на врските со земјите-членки на ЕУ пред и по членството, како и политичко и учество во одредени политики на ЕУ, вклучително и постепена интеграција, каде што е соодветно, во европската внатрешна пазар

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.