Полицаец задолжен за обезбедување на Пентагон е убиен пред објектот во американската сојузна држава Вирџинија, соопшти сентарото Марк Варнер.

Вудро Кусе, шеф на Агенцијата за заштита на Пентагон изјави дека има неколкумина ранети во размена на оган на автобуска постојка, но одби да каже дали некој од нив загинал.

Кусе ги отфрли шпекулациите за мотивот на нападите и рече оти напаѓачот е приведен. Федералното истражно биро води истрага.

Пентагон прогласи состојба на висока претпазливост поради пукотниците.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.