Поранешниот француски претседател Валери Жискар Д’Естен починал на 94-годишна возраст како жртва на ковид-19. Тој беше избран во 1974 година, а во 1981 година поразен од Франсоа Митеран. Д’Естен никогаш не ја напушти политиката.

Како што соопштија од неговото семејство, поранешниот претседател починал „опкружен со семејството“ на неговиот имот во Автон во Лоар-ет-Шер, „по заболувањето од Ковид“.

Поранешниот шеф на француската држава бил примен во „одделот за кардиологија“ во болницата Турс на 17 ноември за „срцева слабост“. Претходно, во септември, поранешниот шеф на државата веќе беше хоспитализиран во болницата Жорж Помпиду во Париз за „мала инфекција на белите дробови“. Тој веќе неколку пати беше хоспитализиран во болницата Жорж Помпиду, пред неколку години, на кардиологија за поставување стентови.

Најмладиот претседател на Петтата република, кога беше избран во 1974 година, Валери Жискар Д’Естен еден од последните јавни настапи ги имаше на 30 септември 2019 година за време на погребот во Париз на друг претседател на републиката Жак Ширак, кој беше негов премиер од 1974 до 1976 година.

Жискар Д’Естен имаше само 48 години кога беше избран во 1974 година, победувајќи го Франсоа Митеран. Тогаш тој сакаше да биде инкарнација на триумфална модерност, што произлегува од либералната десница и демохристијани кои ја изградија повоената Европа.

Политехничар и Енарк, од големо буржоаско семејство, Валери Жискар Д’Естен влезе во владата во 1959 година, множејќи ги министерските места во економијата и финансиите во 1960-тите и 1970-тите години. Сепак, на 10 мај 1981 година, тој не успеа да биде реизбран против Франсоа Митеран.

Убеден Европеец, во 2001 година го презеде кормилото на Конвенцијата за Европа, одговорен за изготвувањето на европскиот устав, кој ќе биде отфрлен на референдум. Брилијантен економист, автор на повеќе книги, тој беше избран во 2003 година во Француската академија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.