Пожарот кој вчеравечер избувна во париската катедрала Нотр Дам е несреќен случај, соопшти францускиот обвинител Реми Хеитз, задолжен за истрагата. Обвинителот потенцира дека пожарот не е подметнат и дека не станува збор за намерно паење.

Оваа истрага е исклучително опширна и комплицирана и во неа моментално соработуваат педесетина лица. Сите ја фаворизираме теоријата дека пожарот е предизвикан од несреќен случај, рече тој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.