Најмалку пет луѓе загинаа, а 800 се евакуирани поради пожарот што избувна во близина на италијанското летувалиште Пескара.

Повеќе од 500 пожари се активни во јужниот дел на Италија.

Додека северниот дел од Италија е зафатен од поплави предизвикани од обилните дождови.

Најпогоден е регионот Комо. Неколку села се отсечени, а надојдената вода носеше автомобили.

Во истиот регион пред пет дена имаше поплави и свлечишта предизвикани од обилните дождови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.