Новинските агенции јавуваат дека попладне избил пожар во францускиот град Версај.

Пожарот избувнал  околу два километри од палатата „Версај“ и нејзините градини, која е прогласена за светско културно наследство од УНЕСКО.

На социјалните мрежи се споделуваат слики и видео-клипови од пожарот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.