Повеќе од 30 луѓе се повредени, а стотици се евакуирани од печатницата за пари во Шамалиер, Франција, во која избувна пожар. На пожарникарите им биле потребни три часа за да го изгаснат пожарот.

На местото на настанот се испратени пожарникари бидејќи вработените во објектот се префрлени на безбедно. На жителите на Шамалиер им било препорачано да останат во становите и да ги држат прозорците затворени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.