Најмалку 43 лица загинаа денеска во пожар во шесткатна фабрика во Њу Делхи. Пожарот избил додека работниците спиеле, соопштија владини претставници.

Според информациите од локалните медиуми, фабриката произведувала чанти и голем дел суров материјал се наоѓал во магицините во објектот и поради тоа пожарот брзо се проширил.

Спасени се повеќе од 50 луѓе, а повредените се пренесени во четири болници во градот, соопшти противпожарната служба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.