Пожар изби денеска во урнатините на дел од зградата во сојузната американска држава Флорида и ги отежна напорите на спасувачите кои трагаат по 159 исчезнати лица.

Пожарникарите не можат да го пронајдат изворот на пожарот во урнатините во малото гратче Сурфсајд, во близина на Мајами.

Дел од дванаесеткатницата се урна во четвртокот, а досега е потврдена смртта на четири лица.

Претходно денеска, градските власти објавија извештај од 2018 година, во кој се наведува дека зградата на брегот на океанот, чиј дел се урна во четвртокот, имала „големи структурни оштетувања“ што требало темелно да се санираат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.