Во експлозија на научен фестивал во североисточна Шпанија повредени се најмалку 18 лица, меѓу кои 10 деца на возраст од три до 13 години, јави ДПА. Некои од повредените се во тешка здравствена состојба.

Експлозијата се случи за време на демонстрација во Домот на културата во каталонскиот град Жирона, на околу 100 километри североисточно од Барселона. Фестивалот беше организиран од локалниот универзитет.

За време на експериментот, контејнер со течен азот експлодирал пред публика од 200-300 луѓе, повеќето од нив семејства со деца. Повеќето од повредените настрадале од разнесените делови од експлодираниот метален контејнер. Нема луѓе со изгореници.

Најлоша е состојбата на петгодишно девојче. Заедно со уште четири лица, две деца и двајца возрасни, биле примени во болницата во Жирона.

Случајот го истражува каталонската полиција. Портпаролот на Универзитетот во Жирона изјави дека овој експеримент многупати бил правен без проблеми и сега не е јасно зошто дошло до сериозниот инцидент.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.