Британскиот премиер Борис Џонсон им нареди на своите министри да ја намалат големината на државната администрација за една петтина со цел да ослободат милијарди фунти. Министрите добија рок од еден месец да го намалат обемот на државни функционери за околу 91.000 луѓе, пишува британски Дејли Мејл.

– Треба да ги намалиме државните трошоци, со цел да ги намалиме трошоците за живот на населението – рече Џонсон.

– Секоја фунта што владата ја одзема од даночните обврзници е пари што луѓето можат да ги потрошат за свои потреби – додаде тој.

Исто така, Џонсон му нареди на својот кабинет да ги намали трошоците за неговата администрација, која е гломазна поради пандемијата.

Џејкоб Рис-Мог го бранеше потегот наспроти гневот на синдикатите, велејќи дека тоа едноставно ќе го отстрани персоналот донесен да се справи со ковид-19 и да ги реши прашањата по Брегзит.

Министерот за можности за Брегзит изјави за Скај њуз:

Знам дека звучи привлечно, но само што се враќаме во државната служба што ја имавме во 2016 година… оттогаш мораме да преземаме луѓе за одредени задачи. Значи, поради соочувањето со последиците од Брегзит и соочувањето со ковид-19, имаше причина за тоа зголемување, но сега се обидуваме да се вратиме во нормала.

Дејв Пенмен, генерален секретар на синдикатот за државни и јавни службеници на ФДА, ја обвини владата дека „произволно ја извлекува бројката“.

Тој за програмата Радио 4 на Би-Би-Си изјави дека дел од работата на државните службеници е да гледаат на ефикасноста.

Тие веќе се обврзаа да го намалат буџетот за 5 отсто како дел од ревизијата на трошењето. Таква континуирана ефикасност е она што цело време го прави државната служба. Но, ако само ја нацртале бројката и кажуваат дека сега е 90.000 затоа што е добро време кога ни се допадна таа бројка, тоа не е сериозен начин да се погледне што сака владата да направи и како може да го направи тоа на најефикасен начин – вели Пенмен.

Шефот на кабинетот на премиерот, Стив Баркли, исто така ги истражува плановите за користење на новата технологија, вклучително и системи за вештачка интелигенција, за подобрување на ефикасноста на агенциите како што е Канцеларијата за пасоши.

Г-дин Џонсон рече дека јавноста „заслужува подобро“ од организациите кои дозволиле да се акумулираат огромни заостанати работи – рече Баркли.

Овој потег ќе ги доведе министрите во конфликт со моќните синдикати на државните службеници, кои веќе жестоко се жалат на иницијативата на владата да убеди илјадници вработени да се вратат на своите работни места по пандемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.