Светот е во паника откако се објави информацијата дека повеќе од 700 џихадисти избегале од Сирија по турските водушни напади, пренесува „AP“.

Не се знае каде се избегани овие опасни лица, но се претпоставува дека дел се разбеган во земјите од Блискиот исток, а дел се наоѓаат во Европа.Меѓу избегантите има и 1000 жени и дека кои исто така се поврзани со „Исламската држава“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.