Досега над 20 милиони луѓе во светот се излекувале од коронавирусот, односно 20.431.925.

Во исто време, во светот имало вкупно 28.427.160 случаи на Ковид-19, од кои 7.079.946 случаи се активни, според податоците на страницата Ворлдомерс.

Од коронавирусот досега починале 915.288 лица.

Најмногу заразени луѓе има во САД, Индија и Бразил, каде има и најмногу смртни случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.