Премиерот на Италија, Џузепе Конте вечерва потврди дека младиот новинар Антониo Мегалици им подлегнал на повредите здобиени во нападот на божиќниот пазар во Стразбур.

– Голема тага поради смртта на Антоно Мегалици, момчето кое имаше голема страст за новинарството, за радиото, за истражувањето и за европските институции, напиша Конте на Твитер.

Радио Еурофоника исто така јави дека Мегалици, кој работеше за нив, починал.

Мегалици беше хоспитализиран во многу тешка состојба по нападот на божиќниот пазар во Стразбур, во кој настрадаа четири лица, а повеќе од десет беа ранети.

Обвинителството на Париз денеска соопшти дека почина и четвртата жртва од нападот што се случи во вторникот во Стразбур.

Напаѓачот Шериф Шекат убиен е синоќа во пресметка со полицијата откако отвори оган врз полицајците кои се обидоа да го уапсат препознавајќи го на улица.

Со тоа заврши дводневната потера во која учествуваа повеќе од 700 припадници на безбедносните сили.

Исламска држава вчера соопшти дека Шекат е нивен борец.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.