Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за хуманитарно примирје. Примирјето ќе биде на сила од полноќ на 18 откомври. Немирите меѓу двете земји за регионот на Нагорно-Карабах се интензивираа пред неколку недели.
 
„Ерменија и Азербејџан се договорија за хуманитарно примирје почнувајќи од 18 октомври на полноќ по локално време“, соопшти ерменското министерство за надворешни работи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.