Светлана Тихановска, белоруската опозиционерка и главен ривал на претседателот Александар Лукашенко, ги повика нејзините приврзаници да потпишат он-лајн петиција, со барање за пребројување на гласовите од минатонеделните претседателски избори, на кои верува дека победила.

Во видеото објавено на Јутјуб, Тиhановска, која е во Литванија, ги повика приврзаниците да поддржат и официјална истрага за тврдењата дека изборите биле лажирани.

Таа повика на прекин на насилството на протестите, кои ескалираа откако Централната изборна комисија објави дека Александар Лукашенко е реизбран за претседател и им порача на градоначалниците на белоруските градови да организираат мирни протести овој викенд.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.