Демократот Ерик Адамс, поранешен полицаец, поборник против расната дискриминација, победи на изборите за градоначалник на Њујорк.

Во кампањата, Адамс вети дека ќе ја зајакне безбедноста во градот и ќе им даде глас на работниците, осврнувајќи се на неговото искуство во полицијата и на искуството на Афроамериканец кој бил изложен на полициска бруталност во младоста.

Според првите резултати, 61-годишниот Адамс го победи републиканскиот ривал Кертис Силва со голема разлика, со што стана вториот Афроамериканец на чело на американската економска и културна престолнина. Таа ќе ја преземе функцијата во јануари од демократот Бил де Блазио, кој беше на таа функција осум години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.