Нема да има нови преговори за договорот помегу ЕУ и Велика Битанија за Брегзит е последната порака на ЕУ до Британците во врска со Брегзит. Премиерот на Финска, земја која претседава со Унијата изјави дека Брисел не знае што се случува во Лондон.

– Ситауцијата во Велика Британија сега е хаотична, не знаме што се случува таму. Се поизвесно е дека нема добеме Брегзит со договор, нагласи премиерот на Финска .

Според Рине, британскиот премиер бил решен да го истурка процесот до 31 откомври со или без договор. Последните гласања во британскиот парламент му отежнуваат на Џонсон да спроведе тврд Брегзит на последниот ден од октомври.Но премиерот сака до тогаш да ја заврши приказната .

-Дали можете да и ветите на британската јавност дека нема да одите во Брисле и да барате дополнителни одлагања? БЏ- Да. Поправо би бил мртов во некој ендек. Попрво би дале оставка него да барате одлагање? Која е целта на дополнителни одлагања? Сметат дека е комплетно без поента порача Џонсон.

Џонсон повтори дека се неопходни избори на 15 откомври со цел британската јавност да реши дали сака Брегзит на 31 октомври или рокот да биде продолжен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.