Данскиот Парламент го прекина усвојувањето на одредени закони и сите состаноци во Собранието, затоа што неколку пратеници биле позитивни на корона вирусот.

Петмина пратеници соопштиле дека се позитивни на вирусот, а шест министри мораа да се изолираат додека ги чекаат резултатите од тестовите, откако беа во контакт со заразените.

Меѓу ниве е и министерот за правда Ник Хекеруп.

Данската премиерка Мета Фредериксен изјави дека разговарала со Хекеруп во петокот, поради што ја одложи парламентарната расправа закажана за денеска 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.