Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, рече дека лидерите на ЕУ27 ќе одлучат како најдобро да ја продолжат својата работа во пресрет на новиот бран на епидемијата на коронавирусот во Европа.

Ситуацијата е комплицирана, ќе се договориме како ќе продолжиме да работиме. Видео конференциите се добри, но имаат свои граници кога станува збор за чувствителни дебати –  рече Мишел.

На крајот на вториот ден од самитот на лидерите на ЕУ27 во Брисел, Шарл Мишел изјави дека две членки на Европскиот совет морале да го напуштат состанокот поради контакти со заразени лица.

Тој додаде дека има лидери на ЕУ кои повикуваат на „поголема претпазливост“ во сегашните околности, но исто така и оние кои се залагаат состаноците на највисоко ниво на ЕУ да останат со физичко присуство поради ефикасноста во донесувањето одлуки и градењето консензус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.