Полска се согласи со договорот на Европската унија за ограничување на цената на морската нафта од 60 долари за барел за Русија, изјави денеска полскиот амбасадор во ЕУ Анджеј Садош.

Варшава инсистираше при одобрувањето на договорот да го испита механизмот за прилагодување на цената за да ја задржи границата под пазарот, дури и да ја стави цената што е можно на најниско ниво, што ќе го ограничи приходот на Москва за финансирање на војната во Украина.

Садош рече дека механизмот во конечниот договор ќе го задржи горното ниво на цената најмалку пет отсто под пазарот.

Ограничувањето на цената на нафтата, идеја која потекнува од групата Г7, има за цел да ги намали приходите на Русија од продажбата на нафта, но и да спречи скок на глобалните цени на нафтата по ембаргото на ЕУ за руските енергетски испораки, што ќе стапи на сила на 5 декември.

Садош рече дека ЕУ сега може да покрене писмена процедура за сите 27 членки на ЕУ официјално да го одобрат договорот и да го објават во недела, ден пред да стапи на сила ембаргото.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.