Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на вечерното онлајн обраќање до граѓаните рече дека ситуацијата со електрична енергија е најтешка во Киев, Одеса, Харков, како и областите околу тие градови. Тој додаде дека 50 отсто од државата е без струја.

Претходно шефот на најголемата приватна енергетска компанија во Украина, Максим Тимченко, изјави дека жителите треба да размислат за напуштање на земјата за да ја намалат побарувачката на електричната мрежа на земјата.

„Ако можат да најдат алтернативно место за престој околу три или четири месеци, тоа ќе биде огромна помош за системот“, изјави извршниот директор на ДТЕК за Би-Би-Си.

Компанијата Тимченко, која обезбедува повеќе од една четвртина од електричната енергија во Украина, вели дека системот станува сѐ понесигурен со секој руски напад, а намалувањето на потрошувачката на електрична енергија е клучно за негово одржување.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.