Повеќе од половината работници во светот стравуваат поради автоматизација на работата и веруваат дека таа драстично ќе ја измени нивната професија.

Работниците се плашат од исчезнување на нивното работно место во следните десет години, се наведува во истражувањето спроведено од ПрајсвотерхаусКуперс.

Современата работна сила очекува од своите работодавачи да ги обучи за новата дигитална иднина, а повеќе од три четвртини од нив би научиле нови вештини или целосно би ја смениле својата професија со цел да ги зголемат шансите за вработување во иднина.

Резултатите од анкетата покажуваат дека дури 61 отсто сметаат оти технологијата ќе донесе позитивни промени во нивното вработување.

Мажите почесто од жените оценуваат дека технологијата ќе има позитивно влијание врз нивната работа, но и почесто учат нови дигитални вештини.

Претходното истражување кое го спроведе ПрајсвотерхаусКуперс покажа дека поради автоматизација, 30 отсто од сите професии ќе бидат загрозени до 2035 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.