Полицијата во Шпанија спречила терористички напад и уапсила 23-годишен шпански државјанин, член на Исламска држава.

Според шпанските медиуми, полицијата во неговиот стан во близина на Мадрид пронашла хемикалии и упатства за правење експлозиви.

Кај осомничениот биле пронајдени и список со цели на напади и панцир.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.