Шефот на полицијата Сорен Томасен изјави дека нема индикации оти вчерашниот напад во трговскиот центар во Копенхаген е терористички акт.

Како што додаде, 22-годишниот осомничен Данец има историја на психички проблеми. Младиот Данец уби три, а повреди повеќе лица. Жртвите се две 17-годишни лица од Данска и 47-годишен руски државјанин. По двајца Данци и Швеѓани се во критична состојба во болница. Напаѓачот ѝ се предаде на полицијата без да пружа отпор. Тој беше уапсен само неколку минути по пукањето, јави Би-би-си.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.