Француските специјалци го неутрализираа напаѓачот, кој пред два дена уби три лица и повреди 12 на Божиќниот саем во центарот на Стразбур. Чериф Чекат завчера вечер изврши терористички напад и од тогаш беше во бегство. Во потрагата по него беа уапсени пет лица, а претходно беа приведени членовите на неговото семејство.

Тој е пронајден во населбата Неудорф, каде полицијата од попладнево спроведе голема акција за негово пронаоѓање, а специјалци вршеа претрес во куќите.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.