Илјадници демонстранти се собраа на плоштадот Трафалгар во Лондон во саботата во знак на протест против новите ограничувања за Ковид-19, додека претставниците на лондонската полиција побараа од учесниците да ги почитуваат правилата за социјално дистанцирање издадени од владата.

Знам дека има голема фрустрација во овие прописи, но тие се дизајнирани да ги чуваат сите безбедни од смртоносниот вирус, рече Аде Аделекан, командант на лондонската метрополитенска полиција и додаде дека „игнорирањето на социјалното дистанцирање“ само ќе донесе нив и нивните најблиски да бидат изложени на ризик од инфекција.

Неколку полицајци беа пријавени дека се повредени за време на протестот.

„За жал, некои офицери се повредени додека беа ангажирани да ја следат поворката, напиша на Твитер полицијата на Метрополитен.

Властите во Велика Британија пријавија 6.042 нови инфекции со коронавирус во изминатите 24 часа.

Последните бројки покажуваат дека островската држава достигна ново рекордно високо ниво, а главниот град беше ставен на „списокот на набљудувани“ во петокот, поради зголемениот број нови инфекции со корона вирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.